Školy mají učit děti vlastnímu názoru. Umí to?

Vytvořit si a obhájit vlastní názor, to by se podle výzkumu PAQ Research měly naučit děti ve školách. Dokáží to školy? Nechceme od nich příliš?  Nezapomínáme při tom všem na něco?

Problém našeho školského vzdělávacího systému je jeho fragilita. Jak to změnit?

Čeští učitelé bojují za vyšší mzdy. Lepší platové ohodnocení má přinést kvalitnější vzdělávání. Možná. Já vidím problém v nastavení vzdělávacího systému jako takového a vůbec v jeho chápání. Klíč k lepšímu pochopení problému a jeho řešení se jmenuje antifragilita.

Jak získat více svobody navzdory státu a panující skepsi

Chcete více svobody v roce 2019?

Tady je 10 možností, jak získat svobodu navzdory všem okolnostem, vládě i šéfovi v práci.

Neodkládejte to a začněte s tím už dnes!

Přestaňme vychovávat. V rodičovství není místo pro žádné tresty.

Fyzické trestání dětí považují stále dvě třetiny Čechů za normu. Násilí páchané ve jménu výchovy má ovšem různé formy. Jak s tím přestat? Můžeme změnit přístup k dětem? Jak spolu souvisí výchova a rodičovství a proč je výchova vždycky násilná, zatímco nenásilné a respektující rodičovství dává šanci pro svobodný růst dětí bez trestů? Znamená tento … Pokračování textu Přestaňme vychovávat. V rodičovství není místo pro žádné tresty.

Fyzické tresty: Jako rodiče máme v rukách jedinečnou příležitost změnit zažitý řád a osvobodit budoucí generace

Fyzické tresty jsou kruté, způsobují traumata a nevratná poškození lidské duše a jsou příčinou mnohého zla ve společnosti. Kde se to v nás bere a proč to děláme? Můžeme s tím přestat? Tu možnost má ve svých rukách každý z nás. Změní to něco zásadního?

Co je největší překážkou pro psaní a jinou autorskou tvorbu?

  Píšete? Tvoříte? Víte, co je největší překážkou pro spisovatele a jiné tvůrčí duše? A chcete vědět, jak z toho ven?

Co jsem se naučil o lidech (a politice) díky předvolební kampani

  Možná víte, že jsem na podzim roku 2018 kandidoval do městského zastupitelstva ve Znojmě. Jelikož jsem byl lídrem kandidátky, neslo to s sebou řadu povinností, ale také určité výsady. Byl jsem součástí předvolební kampaně, měl jsem za ni spoluzodpovědnost, ale také jsem mohl do velké míry udávat její podobu. Byla to velká zkušenost. Přestože … Pokračování textu Co jsem se naučil o lidech (a politice) díky předvolební kampani

Vánoční přání? Zrušit školu. Umíte si představit, co by se stalo?

  Co se stane, když zrušíme povinnou školní docházku? Přinese to řadu pozitivních změn. Prospěje to dětem, změní se pohled na vzdělávání, zefektivní se proces učení, zlepší se nabídka a kvalita vzdělání a postavení učitelů. Tady je devět konkrétních změn, které přinese zrušení povinné školní docházky.

Proč jsem kandidoval v komunálních volbách a k čemu jsem díky tomu dospěl?

  Nebylo to snadné rozhodování. Zkraje jara roku 2018 mě oslovili přátelé, kteří se pohybují v komunální politice, s tím, že chtějí postavit kandidátku pro komunálky ve Znojmě, a jestli do toho půjdu s nimi v roli lídra. Přestože jsem po svých zkušenostech z politiky odešel a můj postoj vůči politice, přesněji politikům, se překlopil … Pokračování textu Proč jsem kandidoval v komunálních volbách a k čemu jsem díky tomu dospěl?

Co když vám řeknu, že nemusíte mít cíl, ani vědět, kam směřujete? Co když je lepší cesta?

  Musíš si stanovit cíl! Musíš vědět, kam směřuješ. Pokud v to nemáš jasno, chováš se nezodpovědně a nikam to v životě nedotáhneš.  … Co když to tak ale není? Co když vůbec nepotřebujeme vědět, kam jdeme? A co když to ani nikam dotáhnout nemusíme? Nemusíme neznamená nemůžeme. Můžeme to totiž nechat plynout, nasednout na tok … Pokračování textu Co když vám řeknu, že nemusíte mít cíl, ani vědět, kam směřujete? Co když je lepší cesta?

1 2 3 8