Co je největší překážkou pro psaní a jinou autorskou tvorbu?

28.11.2018, délka článku 3 minut
  Píšete? Tvoříte? Víte, co je největší překážkou pro spisovatele a jiné tvůrčí duše? A chcete vědět, jak z toho ven?

Dá se psaním uživit?

To je myslím zbytečná otázka.

Ale jak je to s psaním pro peníze?

Už asi tušíte, kam mířím.

Rovnou říkám, že si nemyslím, že je na tom něco špatného. Problém je, pokud to první a hlavní, na co při svém záměru myslíte, jsou peníze. Pokud jedete na trendech, vyhledáváte populární témata nebo dokonce kopírujete ty úspěšnější, jen aby z toho něco káplo.

Psát, tvořit a vlastně dělat úplně cokoli, je vždycky lepší, pokud je v tom i pořádné nadšení. Ještě důležitější je, pokud to jde přímo zevnitř, z nás, pokud je psaní autentické. Teprve pak to je opravdové, originální a především uvěřitelné pro ostatní.

A potom přirozeně mohou přijít na řadu i peníze.

Líbí se mi, jak o psaní a penězích přemýšlel Ray Bradbury: „Píšete-li bez nadšení, bez požitku, bez lásky, bez legrace, jste jen poloviční spisovatelé. Znamená to, že máte tolik práce s pošilháváním po komerčním trhu a nasloucháním avantgardní kotérii, že nejste sami sebou. Ani sami sebe neznáte. Protože spisovatel by měl být především vzrušený. Měl by být vzrušení a nadšení samo. Bez takového elánu by mohl zrovna tak dobře sklízet broskve nebo kopat příkopy. Bůh ví, že by to víc prospívalo jeho zdraví.“ A jinde říká: „Proslulost a tučné bankovní konto musí přijít až poté, co bylo dokončeno a uděláno všechno ostatní. To znamená, že na tyto věci nemůžete ani jen pomyslet, když sedíte za psacím strojem.

Bradbury tím vlastně říká, abyste psali jen tak, pro samotný požitek z tvorby. Hlavně to musí jít z vás. Pobízivě se ptá: „Jak je to dávno, co jste napsali příběh, ve kterém se na papír dostalo něco z vaší opravdové lásky nebo opravdové nenávisti? Kdy jste se naposled odvážili zveřejnit zaujetí, které chováte v srdci, takže pročíslo stránku jako blesk? Které jsou ty nejlepší nebo nejhorší věci ve vašem životě a kdy se dostanete  k tomu, že je vykřičíte nebo zašeptáte?

No? Pořád nevíte, o čem psát, aby to šlo doopravdy z vás? Pak se Bradbury ptá: „Co si přejete ze všeho na světě nejvíc? Co milujete nebo nenávidíte?

Jsou největší překážkou peníze, naše představy o zisku z psaní či jiné kreativní práce, které zabíjí autenticitu? Souhlasím s Bradburym, něco na tom bude. Ale psát jen tak, pro radost, copak to má smysl? Jaký to má význam? Pokud z toho nic nebude, proč bychom se do něčeho tak nejistého měli pouštět?

Blogger Yann Girard píše, že nemá smysl hledat důvody pro psaní. Máme ale důvěřovat tomu, že psaní (či jiné autentické způsoby sebevyjádření) nám „pomůže stát se lepší verzí sebe sama„.

Zkusíte to také?

 

<< Přechozí článek Následující článek >>

0 komentářů u „Co je největší překážkou pro psaní a jinou autorskou tvorbu?

Komentáře nejsou povoleny.