Co je to svoboda?

11.10.2017, délka článku 2 minut

Vždycky když je řeč o svobodě, vybaví se mi příběh Yequána z knihy Jean Liedloff Koncept kontinua.

Yequáni jsou jihoamerický domorodý kmen a Jean Liedloff je antropoložka, která u Yekuánů strávila poměrně dlouhou dobu. Posléze napsala nádhernou knihu věnovanou dětem. Ta je o vývoji dětí a jejich přirozené cestě do dospělosti.

Pralesní kmen Yekuánů žije své životy v nekončícím kontinuu, kde je podstatná svoboda a vzájemná pospolitost.

Děti se tam všemu učí přirozeně a samovolně, jen k tomu potřebují blízkost matky a pochopení ostatních členů kmene, prostor pro sebeřízení, a absenci nátlaku. Vše do sebe hezky zapadá a jak dokumentuje Jean, funguje to.

Jean Liedloff mezi Yekuány (zdroj)

 

A jak tedy vypadá svoboda po vzoru Yekuánů?

Svoboda je možnost dělat nenormální věci, pokud na ně zrovna máme chuť, a ostatní to akceptují, nehodnotí a nepotřebují od vás vysvětlení.

Pro uklidnění. I tady platí hranice. Nicméně ty jsou dány spíše intuitivně, kdy člověk sám vnímá, co by v jeho počínání omezovalo ostatní, takže se toho dokáže vyvarovat.

A teď už ten slíbený příběh – úryvek z knihy:

 

Jednou jsem s úžasem pozorovala, jak si jeden Yequán vzal do hlavy, že vyleze na vršek kopce, který se tyčil nad vesnicí, a tam bubnoval a hulákal z plných plic. Po dobré půlhodině byl tento impuls ukojen. Z nějakých vnitřních důvodů se mu chtělo, tak to prostě udělal. Zřejmě ho ani trochu nezajímalo, co si o tom budou myslet sousedi, i když to nebylo „normální“. Byla jsem velmi překvapená. Nikdy jsem totiž nepochybovala o nepsaném pravidle své společnosti, že příčetní členové společnosti potlačí své divé nebo „iracionální“ touhy, aby se jich zbytek společnosti nezačal bát nebo jim nepřestal důvěřovat.

 

Všimněte si.

Ten Yekuán vůbec neřešil, co si o něm kdo myslí.

Něco takového je totiž zcela mimo kategorie tamního uvažování. Neřeší, co si kdo myslí, protože nikdo neřeší, co kdo dělá. Přinejmenším to tedy neřeší ve smyslu posuzování ostatních.

A teď vy.

Kdy jste naposledy nechali svého Yekuána vyběhnout na nějaký kopec?

 

<< Přechozí článek Následující článek >>