Co stojí v cestě, stává se cestou

12.09.2016, délka článku 4 minut
Recenze knihy Obstacle is the Way, kteoru napsal Ryan Holiday. Knížku můžete považovat za příspěvek k modernímu soticismu.

V roce 1966 zadržela policie v New Jersey Rubina Cartera přezdívaného Hurikán. Šampion v boxu ve střední váze byl obviněn z trojnásobné vraždy. Obviněn a odsouzen. Tvrdil, že je nevinný, což se po mnoha letech také prokázalo. Přesto se nenechal zlomit a ani poté, co se ukázala pravda, nežádal omluvy a odškodnění. Přijal svůj úděl s pokorou a snažil se využít každé chvíle, kterou ve vězení pro sebe urval. Pracoval na sobě, vzdělával se. Pobyt za mřížemi bral jako životní lekci a příležitost posunout se dál.

Překážky jsou součástí cesty

Příběh Hurikána Cartera je jedním z mnoha, který vypráví Ryan Holiday ve své knize Překážka je cesta (Obsatcle is the Way). Každý z příběhů se dívá na lidské potíže z trochu jiného pohledu. Nepřízeň osudu, nedostatek financí, zdravotní problémy nebo dokonce tělesné postižení. Každý z nás s nimi má něco do činění. S nejrůznějšími překážkami se potýkali i hrdinové příběhů knihy. Zvládli to. Našli svou cestu.

A přesně o tom to je. Ryan Holiday se snaží svou knihou změnit pohled čtenářů na překážky, které nám staví život do cesty. Ono totiž nejde o to vyhrát nad nepřízní osudu, někdy to ani nejde. Pokud přijdeme o zrak, dost těžko se nám jej podaří získat zpátky (i když i takové příběhy jsou!). Jde o to přijmout události za své a postavit se k věcem čelem.

Je přeci na nás, jestli budeme svou energii vynakládat na nadávání a sebelítost nebo se k situaci postavíme čelem a spíše budeme hledat řešení. Anebo ještě lépe budeme následovat svou cestu, ke které se cítíme povoláni bez ohledu na okolnosti a přicházející obtíže.

Překážky jsou naši učitelé

Teď jste se možná zarazili. Co je to ta vlastní cesta? Jak ji najít? Odpovědi na tyto otázky jsou totiž součástí celého konceptu knihy. Ryan Holiday sice nenabízí řešení, jak najít své povolání, ale tvrdí, že bychom neměli ulpívat na nějakém jednom konkrétním cíli. Ale že bychom spíše měli sledovat určitou cestu, která odráží naši vizi. Pak totiž snadněji přijmeme překážky na cestě, protože slovy římského císaře Marka Aurelia „co stojí v cestě, stává se cestou.“

Nebo jak píše autor knihy, „překážky nás učí, jak se dostat tam, kam chceme – modelují naši cestu.“ A když to nejde, pak doporučuje úkol na obzoru rozdělit na sadu menších úkolů či kroků a postupně se s nimi vypořádat. Tohle ale už víte :-).

Stoicismus jako praktická věda do života

Ryan Holiday říká, že je to vlastně všechno strašně jednoduché. Tedy prosté, nikoli jednoduché. Čili ústřední myšlenka je prostá, ale přijetí této filozofie stojí námahu. Nebo jste čekali, že vám po přečtení knihy, nebo dokonce této recenze, půjde všechno samo?

Kniha stojí na pevných filozofických základech. Pokud vám utkvívají v hlavě myšlenky antických stoiků, tak vězte, že Ryan Holiday pracuje rád s myšlenkami velikánů, jakými jsou, byli, Seneca, Epiktétos, Marcus Aurelius. Navíc nás bere na exkurze do časů jiných velikánů, kterými byli Theodore Roosevelt, Abraham Lincoln nebo třeba Erwin Rommel, kteří byli jejich obdivovateli, nebo se jejich život přinejmenším velmi blížil praktikování této ojedinělé filozofické školy životní moudrosti.

Knížka plná příběhů

Celkově vzato knížka stojí za přečtení hlavně kvůli těm desítkám příběhů (nevím kolik, ale určitě jich je nadprůměrné množství na jednu knihu). Ústřední myšlenka knížky, tedy vzít za své potíže a přetavit je v něco pozitivního, je sama o sobě spíše manifestem životního postoje, než nějakým revolučním objevem.

Po přečtení nejspíš nebudete výkonnější nebo vyzbrojení sadou nástrojů pro překonávání problémů. Najdete ale inspiraci, možná dostanete hlad po dalším vědění a třeba vám utkví v hlavě některá z myšlenek, která pak sama o sobě stojí za zapamatování. Třeba jedna každodenní, že i když před sebou máme podřadnou práci (vzpomínám si, kolikrát jsem žehral nebo se vztekal, cože jsem to vyfasoval za práci), měli bychom se ji snažit dělat pořádně, dokonce lépe než kdokoli jiný. Protože „jak děláš jednu věc, tak děláš všechno ostatní.“ Vzpomínáte? Překážka je součástí cesty…

A ještě jedna se mi líbí. Nejde o medaili, nejde o ovace a slávu. Jde o tady a teď. Jde o přítomnost. Jde o konkrétní chvíli, do které bychom měli dát maximum ze sebe, protože právě o to jde.

 

Ryan Holiday: Obstacle is the Way, Penguin 2014

<< Přechozí článek Následující článek >>

0 komentářů u „Co stojí v cestě, stává se cestou

Komentáře nejsou povoleny.