Jakou cenu má klid v duši a jak ho udržovat navzdory všem okolním rozptýlením?

14.03.2018, délka článku 4 minut
Prodáváte svou duši? A jakou cenu má? Existuje něco, čemu byste ji rádi upsali, aniž byste řešili "co za to?" Víte, jak to udělat a udržet si klid v duši?

Za co jsi prodal klid své duše?,“ vyskočila na mě otázka v Daily Stoic Journal.

Zvláštní.

Je to, jakoby mi někdo zaklepal na rameno a řekl, kam ses to vydal, příteli?

Možná máte podobnou zkušenost, že se takové otázky vynořují právě ve chvíli, kdy je to opravdu aktuální. Jsem za to rád.

The Daily Stoic Journal

 

Před pár dny jsem se po delší době upsal projektu, který vyžaduje docela vysoké nasazení. Nemyslím jen čas, ale také vůli ku psaní a především totální mobilizaci tvůrčích zdrojů. Jde o moc zajímavý job. Jen jsem kvůli tomu odsunul své další tvůrčí aktivity, tedy psaní, ale i soustředěnou četbu. Prostě na to nezbyl prostor.

A pak se mi před očima objeví tahle provokující otázka.

Prodávám klid své duše?

V uplynulém měsíci se mi dařilo držet tempo psaní na úrovni minimálně jeden článek denně. Najednou do toho vpadne něco, co to tvůrčí tempo sice ještě více zvyšuje, má to určitě smysl, nicméně nepřispívá to nikterak k mé vlastní vizi a představám o budoucím směřování.

Přitom je to naprosto předvídatelné. Pokud vložím své zdroje do hry, nemohu je uplatnit jinde. Člověk na to ovšem v zápalu nadšení nebo každodenního úsilí o zajištění existence zapomíná.

Ovšem pozor. Není to jen o nasměrování zdrojů a jejich přetvoření v „nějakou konkrétní hodnotu“. Není to prosté „trade-off“, výměna práce, energie a času, za něco jiného, za nějaké tvůrčí výstupy.

Strašně moc záleží, co má být výsledkem našeho úsilí.

Jinými slovy, ne všechny výsledky tvůrčí práce mají stejnou hodnotu (myšleno pro nás samotné).

Někdy i na první pohled dobře placený job může mít v dlouhodobém hledisku jen zlomek hodnoty, než třeba pár řádků textu, rozdělaná skica, nebo rozepsaná skladba. I když není dokončená. I když není momentálně nikterak zásadní. Důležité je, jestli fragmenty naší práce zapadají do našeho dlouhodobého plánu, zda představují kamínek do mozaiky a přispívají k našemu celkovému dílu.

Pokud to tak není, a je těžké si to přiznat, je to jen dobře placené, možná zábavné, rozptýlení.

Takové rozptýlení má zpravidla za důsledek roztěkanost a ztrátu pozornosti. Připomíná mi to koncept mělké práce, která je opakem soustředěné, hluboké práce.

V tomto případě ale není nepřítelem hluboké práce neustálé rozptylování pozornosti kvůli svodům internetu, jako je Facebook, zpravodajské servery nebo články na lifestylových portálech. Je to o vytržení z dlouhodobé koncentrace kvůli nárazovému projektu, který vyžaduje a odčerpává tvůrčí zdroje.

A přesně to je odpověď na otázku, za co jsi prodal klid své duše?

Je to tak.

V posledních měsících se mi dařilo relativně dobře udržovat klid v duši. Vůbec tím ale nemám na mysli něco jako meditativní stav mysli. Myslím tím určitý stupeň ponoření do vlastního tvoření, dlouhodobou flow, rytmus střídání psaní a studia, plození myšlenek a jejich vstřebávání. A ano, v důsledku toho byla má duše naprosto pokojná. Plula si na vlně a radovala se z perfektního sladění dlouhodobých záměrů a konkrétních výstupů.

Pak stačí jakékoli vybočení a celé se to může zbořit. Je potřeba si to uvědomit a co nejrychleji se vrátit na trať.

Napadá mě celá řada opatření, jak udržet klid v duši. Třeba se k nim vrátím v některém z dalších článků. Teď se chci zastavit u toho, co mi připadá nejdůležitější.

To nejdůležitější je podle mě strategie. Jasné směřování. Není potřeba řešit konkrétní cíl, ale je důležité znát směr.

Simon Sinek to nazývá Proč. Proč není o tom, co chcete ve světě vykonat, čeho chcete dosáhnout, ale je o tom, proč něco děláte, co vás pohání, jaký plamen ve vás šlehá nejvýš. A vy to proč hlavně musíte následovat.

Klid v duši je pak stav, kdy jsme v souladu s naším proč. Kdy děláme to, co považujeme za důležité. Kdy svou tvorbou přispíváme k obohacení ostatních.

Jakou cenu má pro vás klid v duši?

 

<< Přechozí článek Následující článek >>