Jediné, co se počítá, jsou výsledky

27.02.2018, délka článku 2 minut
Jak se pozná skutečný lídr?

Nassim Taleb řekl: „Nevěnujte pozornost tomu, co lidé říkají, ale jen tomu, co dělají, a jak moc jsou za to ochotni nastavit krk.

Jít s kůží na trh.

Nebo též „vstoupit v potu tváře do arény„, jak pronesl ve své památné řeči na francouzské Sorboně bývalý americký prezident Theodor Roosevelt v roce 1910. Chtěl tím dodat posluchačům odvahu. Připomněl, že nezáleží na řečnění, nezáleží na názorech kritiků, ale pouze na odvaze vzít na sebe odpovědnost za výsledek a za případné chyby a hlavně převzít iniciativu k akci.

Přesně to je jediný způsob, jak být důvěryhodný. A přesně to je charakteristika dobrého lídra.

Jako lidé rádi mluvíme a říkáme, co bychom chtěli uskutečnit, dokázat, vykonat. Rádi sníme. Někdy tímto způsobem rádi omračujeme posluchače, kteří jsou ochotni naslouchat našim plánům.

Budiž této slabosti připomínkou, co napsal Stephen Guise: „Buďte člověkem s rozpačitými cíli a oslnivými výsledky, namísto jednoho z mnoha lidí, kteří mají oslnivé cíle, ale rozpačité výsledky.

Berte to jako podnět k zamyšlení: Jak často pouštíte ke slovu velkolepé plány, přičemž následující výsledky zůstanou jen jejich pouhým stínem?

Dobře, třeba to není váš případ a můžete se prokázat skvělými výsledky. I tak ale zůstává v platnosti druhá část Guiseho doporučení, abychom nevystavovali na odiv oslnivé cíle.

Ještě počkejte.

Nechci to dneska uzavřít s tím, že jde jen o výsledky, a vyvolat dojem, že výsledky jsou nadřazené celému procesu jejich dosahování.

Jsem sice přesvědčený, že výsledky jsou jediným kritériem, podle kterého můžeme hodnotit úspěšnost záměru, případně schopnosti lídra, nicméně záleží také na provedení.

Přístup „účel světí prostředky“ neplatí.

Vždycky záleželo, záleží a bude záležet na tom, jakým způsobem bylo výsledku dosaženo.

Ono jediné, co se počítá, jsou výsledky, je totiž projevem akceschopnosti, skutečného lídrovství. Je opakem pasivity, nikoli prosazování vůle všemi prostředky. Ostatně, a teď si vezmu na pomoc větu, kterou napsal Stephen M. R. Covey ve své knize o důvěře, že „vést znamená dosahovat výsledků způsobem, který vzbuzuje důvěru„.

Takže, dobrý lídr je schopný akce a má výsledky. Ale skutečně dobrý lídr ví, že záleží také na způsobu jejich dosahování a toto umění bezezbytku ovládá.

 

<< Přechozí článek Následující článek >>