Vzdejte se kontroly, budete kreativnější a půjde to snadněji

20.03.2018, délka článku 4 minut
Potřeba kontroly nás svazuje a někdy dokonce zcela paralyzuje. Může za to strach. Strach jdoucí zevnitř, ale i strach plynoucí z potřeby přijetí u druhých. V obou případech, existuje řešení.

Chceme to mít všechno pod kontrolou

Většina z nás má ráda věci pod kontrolou. Platí to i o kreativní činnosti. Pracujeme na něčem a chceme to mít dokonalé. Postupujeme podle pravidel a snažíme se naše představy napasovat do nějaké cizí šablony.

Proč? Protože je to tak bezpečné.

 

Ovládá nás strach, který stojí nenápadně v pozadí

V pozadí stojí strach.

Těžko se to přiznává. Ba dokonce je často nemožné ten strach vůbec vědomě zachytit a rozpoznat. Stojí ukrytý v pozadí, ale jeho působení je o to zákeřnější.

 

Strach může pramenit zevnitř

Strach má různé příčiny.

Může to být pocit vlastní nedostatečnosti, přestože ve světe kreativity platí, že každý má v sobě tvůrčí potenciál a každé upřímně stvořené dílo je opravdové. Na takový druh strachu platí jen odhodlání pustit se do práce a tvořit.

Kreativita se projeví teprve v něčem konkrétním, v tom, co skutečně vytvoříme. V kreativní tvorbě neexistuje pojem dobře nebo špatně, pokud to jde zevnitř nás samotných. Měřítkem hodnocení jsme totiž jen my sami.

Další příčinou vnitřních zábran může být strach z nekonečna a nekonečných možností směrování. Proto radil terapeut Rollo May, abychom si určili hranice našeho tvoření.

Oba zmiňované strachy jsou vnitřního původu. V obou případech, ale i dalších podobných, se s tím dá pracovat.

Vzpomeňte si na Carla Rogerse, který vidí tvůrčí potenciál, potažmo predispozice k růstu, u každé živé bytosti. O lidských bytostech říká, že

 

disponují nezměrným množstvím potenciálně dostupné intuitivní síly. Ve skutečnosti jsme mnohem moudřejší než náš intelekt.

 

Takže jde o to důvěřovat vnitřnímu hlasu.

 

Strach nejčastěji přichází z vnějšku

Potřeba kontroly má ale mnohem častěji ještě jiné příčiny. Jsou to vnější příčiny.

Kontrolujeme se kvůli ostatním. Přistupujeme na hru druhých. Máme pocit, že musíme něco dělat tak, abychom se zalíbili ostatním. Abychom je nenaštvali. Abychom nevybočovali.

Domníváme se, že si tak zajistíme všeobecné přijetí.

Možná ano, ale za cenu popření sebe sama.

 

Strach z kritiky je velký zabiják

Úžasná spisovatelka a motivátorka Brené Brown hovoří o strachu z kritiky. Ten stojí podle ní často v cestě jakékoli tvorby. Myslí si, že kvůli obavám z toho, co na to řeknou ostatní, ani nezačneme cokoli dělat.

Theodor Roosevelt přirovnává jakoukoli iniciativu a akci ke vstupu do arény. Takový krok vyžaduje podle Roosevelta i Brown odvahu. Strach zůstává přítomný dál, ale úkolem gladiátora – kreativního tvůrce, je podle Brown se strachem zápasit v aréně.

Abychom strach z kritiky překonali, musíme se naučit být zranitelní. Otevřít se a brát pády jako součást celého tvůrčího procesu. Kritice předejít nemůžeme, nemůžeme totiž ovlivnit, co si ostatní myslí.

Můžeme ale tvořit kritice navzdory. Podle Brown je to elegantní způsob, jak vzít kritikům vítr z plachet:

 

Pro kritiky, cyniky a štváče není větší hrozby než lidé, kteří jsou ochotni přijmout pády jako součást života, protože tito lidé se naučili, jak se opět zvednout.

 

Potřeba kontroly nad kreativním procesem je většinou způsobená strachem, který nás ovládá. Přemýšlejte o tom a snažte se rozpoznat jeho příčiny. Myslete na to, že strach je přirozenou součástí tvorby. K jeho překonání potřebujeme odvahu tvořit. Odvaha není absencí strachu, odvaha je jednání navzdory strachu.

 

Tento článek vznikl na základě společné práce na projektech s mou kamarádkou Veronikou a to díky naší výměně myšlenek a sdílení pocitů z procesu tvorby.

 

<< Přechozí článek Následující článek >>

0 komentářů u „Vzdejte se kontroly, budete kreativnější a půjde to snadněji

Komentáře nejsou povoleny.