Kroťte svou vášeň, ale nevzdávejte to!

19.03.2018, délka článku 2 minut
Jak najít svou vášeň a nechytit se do pasti. Odpověď je IKIGAI.

Následujte svou vášeň. To slýcháte často, že? A možná už vám to připadá docela otravné.

Když se ale oprostíte od všech odstínů, které tomu dává dnešní doba, pořád to má něco do sebe.

Nebo byste nechtěli jít cestou, která vám dělá radost a která vás naplňuje?

Podle mě to stojí přinejmenším za pokus.

Pokud víte, pro co hoří váš vnitřní plamen, alespoň to zkuste. Nemusíte hned dávat výpověď v práci.

V Japonsku pro to mají příznačný pojem Ikigai. Je to koncept, který vnáší rovnováhu do života. Ikigai je zároveň cesta, která pomáhá naplňovat smysl našeho bytí.  Spojuje v sobě odpovědi na čtyři důležité otázky:

  1. V čem jsem dobrý
  2. Co mám rád
  3. Co potřebuje svět
  4. Jak se díky tomu mohu uživit

Pokud si na tyto čtyři otázky poctivě odpovíte, najdete něco, co vám pomůže najít cestu k naplnění. Pokud byste se pustili naslepo cestou vášně, možná by to vyšlo. Ale pravděpodobněji byste se spíše po nějaké době začali topit v pocitech zklamání a možná byste se dostali i do existenčních potíží.

Ikigai je cesta, která usměrňuje náš zápal a dává mu realističtější podobu. Není to přitom způsob, jak svou vášeň podřídit trhu, abyste mi špatně nerozuměli. Je to způsob, jak najít odezvu pro naše vnitřní poslání v okolním světě. Je to způsob vedení dialogu. Je to sladění našeho vnitřního světa s vnějším okolím.

Až budete hledat své proč, své poslání, dbejte na to, abyste nenaskakovali na momentální trendy a nenechali se svést z cesty nejrůznějšími rozptýleními. Čím půjdete hlouběji, tím náročnější to bude a o to déle to bude trvat, nicméně dosah toho, co můžete poskytnout světu, bude o to větší.

A pokud nevíte, co je vaše poslání, vaše proč, vášeň, nevadí. Zkrátka se do něčeho pusťte, obraťte svou pozornost směrem k ostatním, pomáhejte jim a ono to přijde samo.

 

<< Přechozí článek Následující článek >>