Najděte si svého psychopata

13.06.2016, délka článku 3 minut

Jsou mezi námi. Možná je máte vedle sebe na pracovišti. Možná jsou součástí církevního sboru, ke kterému náležíte. Takřka určitě se najdou v politice. Možná jste se dokonce osobně stali obětí psychopatické manipulace a dodnes nechápete, co se to vlastně událo, a proč vás ten skvělý, oslňující přítel opustil.

Neříkejte o druhých, že jsou psychopati

Kniha Hadi v oblecích je pozoruhodné čtení. Je to zasvěcená sonda do hlav psychopatů. Dozvíte se nejen, jaké jsou rysy psychopatického chování, ale také proč se tak chovají. Autoři knihy vás velmi detailně zasvětí do jednotlivých složek psychopatické osobnosti.

Garantuji vám, že po přečtení knihy najdete ve svém okolí přinejmenším pár psychopatů. Ale jak varují autoři knihy, neříkejte o lidech, že jsou psychopati. Jednak se budete s velkou pravděpodobností mýlit, ale hlavně se vám takové obvinění, zvlášť veřejně pronášené, nemusí vyplatit. Skutečný psychopat si vás naservíruje k večeři.

Po psychopatech zůstane spálená země

Knihu napsali dva sociální psychologové, Robert D. Hare a Paul Babiak. Jak jsme viděli už v nedávné recenzi na Luciferův efekt od Phila Zimbarda, se sociálními psychology bývá docela sranda. Občas se pobavíte i v případě této knihy. Není to ale humoreska, jen zkrátka tito zkušení znalci lidských duší mají cit pro slova a umějí vyprávět.

Výklad o problematice psychopatie se odehrává na pozadí několika příběhů z korporátního života, které se vinou knihou, a vy sledujete postupný přerod sympatických lidí v nebezpečné predátory. Tyto příběhy ukazují, jaké důsledky pro ostatní s sebou nesou situace vyvolané působením psychopata. Jen málokdy však vina dostihne skutečného viníka problému.

Narazit na psychopata není těžké. Buďte ostražití!

Mějte se proto na pozoru. V knize budete konfrontováni se skutečností, že psychopatů je v populaci přibližně 1 %. To je dost na to, abyste na nějakého psychopata dříve či později narazili.

Naštěstí v knize najdete celou škálu rad a postupů, jak identifikovat potenciálního psychopata a hlavně jak se jeho působení bránit.

Nejtěžší na tom všem je překonat psychopatické pouto, když se na vás psychopat přilepí, vyvolá ve vás obdiv či alespoň nekritické obhajování jeho postojů a jednání, „on je přece dobrý chlap a nedělá nic špatného“. Manipulace je hlavní nástroj psychopata k dosažení svých cílů.

Často bývá pozdě

Pak přijde akce, fáze zneužití, kdy už bývá pozdě. Je možné, že poté už psychopata nikdy neuvidíte. A pokud si budete po jeho nájezdu připadat jako blbec, tak vězte, že jste z toho vyšli ještě dobře.

Psychopati necítí žádnou lítost ani vinu.

Je to nejen o psychopatech. Užitečné rady do života jako bonus.

Přečtěte si to. Je to poučné čtení. Umožní vám to možná pochopit jednání lidí, které jste si dosud vysvětlit neuměli.

A ještě dovětek. Kniha obsahuje také spoustu užitečných odboček, které nesouvisí s psychopaty. Personalisté a manažeři dostanou velkou dávku zasvěcených tipů, jak postupovat při výběru zaměstnanců, při jejich vedení a organizaci práce. Najdete tu i historický exkurz do fungování firem a zajímavé postřehy k proměnám trhu práce. Za pozornost stojí i tipy pro zlepšení mezilidské komunikace, jednoduše řečeno, návod, jak vycházet s druhými.

 

Paul Babiak, Robert D. Hare: Hadi v oblecích aneb Psychopat jde do práce
Vydala Academia v roce 2014

 

 

<< Přechozí článek Následující článek >>

0 komentářů u „Najděte si svého psychopata

Komentáře nejsou povoleny.