Nepřerušujte řetěz!

03.03.2018, délka článku 4 minut
Jak udržet disciplínu a proč nesmíte přerušit řetěz? Přečtěte si tři tipy na udržení pracovního a tvůrčího rytmu.


Než se stal Brad Isaac programátorem, živil se jako komik. Díky cestování, zvídavosti a touze zlepšovat se, si vypěstoval metodu, jak efektivně dosahovat cílů.

Jednou se rozhodl, že změní kariéru. Během jednoho roku získal certifikát experta na produkty Microsoft, aniž by měl předtím jakoukoli zkušenost s Windows. Poté pracoval jako serverový administrátor a v IT komunitě platil za respektovaného experta, který si se vším dokáže poradit.

Isaac je známý jako tvůrce software pro zlepšení produktivity a dosahování cílů a této oblasti se věnuje i jako konzultant.

Vytvářejte svůj řetěz. Každý den.

Jeho přerod v experta na dosahování cílů začal ještě v době, kdy se živil jako komik. Když vystupoval v jednom z desítek klubů na americkém východním pobřeží, měl možnost prohodit pár vět se slavným komikem Jerry Seinfeldem. Isaac se ho ptal, jak to dělá, že má v zásobě tolik vtipů a jak vytváří nové vtipy.

Seinfeld řekl, že nejdůležitější je nepřerušit řetěz.

Těžiště jeho metody spočívá v každodenní rutině. Dal si závazek, že každý den napíše minimálně jeden vtip. Každý den jeden dílek řetězu.

Protože je těžké udržet disciplínu, vytvořil si Seinfeld speciální vizualizační metodu. Na zeď pověsil nástěnný kalendář, kde byla na jednom listu políčka pro všechny dny v roce. Každý den, když napsal skeč, vyznačil červenou fixou do políčka velké X. Po pár dnech byl řetěz čím dál zřetelnější.

Úkol byl jasný, nepřerušit řetěz.

Seinfeld každý den viděl, jak přibývají dílky řetězu, a věděl, že je za tím jeho každodenní práce a úsilí. Přerušit řetěz by znamenalo ohrozit své dosavadní úsilí.

A co víc, přerušit řetěz, byť jedinkrát, může znamenat, že řetěz zůstane přetržený napořád. Jak říká Isaac: „Přeskočit jeden den znamená, že přeskočit další den bude jednodušší.

A teď prakticky.

Tři zásady, aby váš řetěz zůstal dlouho nepřerušený

Asi je jedno, jestli si vytvoříte nástěnný kalendář jako Seinfeld, nebo si nainstalujete jednu z desítek aplikací, které budou hlídat váš řetěz. Pouze bych doporučil, abyste se nepouštěli do příliš složitých systémů, neboť pak snadno sklouznete k tomu, že práce s aplikací bude náročnější než plnění každodenních úkolů. A co víc, složitý systém vás může po čase otrávit a váš řetěz se snadno přeruší.

Aby vše fungovalo a aby se váš řetěz hezky prodlužoval, doporučuji dbát na následující tři zásady.

1. Buďte realisti a nepřehánějte to

Tohle je opravdu moc důležité. Často se stává, že si někdo nastaví několik dlouhodobých cílů, které pak vyžadují každodenní plnění několika závazných úkolů. To samozřejmě tříští pozornost a hlavně vytváří chaos v prioritách.

Jen málokomu se dlouhodobě daří udržet v rozvrhu několik souběžných závazků. Seinfeld svůj řetěz tvořil pouze z napsaných vtipů, žádné další závazky.

2. Dávejte si konkrétní úkoly

Pokud se do něčeho pustíte, pro udržení tempa je dobré si stanovit konkrétní úkoly.

Příklad? Pokud cvičíte, je lepší každý den udělat 50 kliků, než například cvičit 15 minut. Pokud si dáváte závazek každý den číst, je lepší každý den přečíst 20 stránek, než si stanovit každodenní čtení v rozsahu jedné hodiny.

Časové závazky je mnohem náročnější dodržet. Nutí nás to více pracovat s časovými bloky a máme tendenci vše vměstnat do jednoho časového úseku. Přitom těch 20 stránek knihy můžeme rozložit na čtení cestou do práce a večer před spaním. Podobně cvičení. Navíc konkrétní stanovený rozsah je snadnější překonat, a tím si můžeme dopřát pocit malého vítězství každý den.

Stanovené úkoly můžete postupně modifikovat a navyšovat. Lépe budete vnímat dosažené pokroky.

3. Udržujte každodenní rytmus

Pokud chcete v něčem dosáhnout opravdového pokroku, je důležité udržovat každodenní rytmus.

Je určitě lepší trénovat každý den v menším rozsahu, než jednou za týden zkoušet trhnout rekord. Platí to při cvičení, psaní, ale třeba i učení jazyků.

Pamatujte, že výsledky se dostaví časem, nikdy ne přes noc. Přesný moment předvídat nejde, ale pokud vydržíte, určitě sami poznáte, až to přijde.

 

<< Přechozí článek Následující článek >>