Práce na dálku jako cesta k lepším zaměstnancům

20.06.2016, délka článku 3 minut

Pro někoho budoucnost, pro někoho každodenní záležitost. Pro někoho blbost, pro někoho úspora, pro někoho vysněný způsob obživy. Práce na dálku vyvolává stále velmi různorodé reakce.

Pokud chcete získat představu, o čem to je, zakousněte se do knihy Práce na dálku od autorů Jasona Frieda a Davida H. Hanssona. Vězte, že tito dva pánové ví, o čem mluví. Založili společnost 37signals a vyvíjejí úspěšnou on-line platformu Basecamp, která pomáhá s řízením projektů a prací na dálku. Dvě třetiny zaměstnanců firmy pracuje, jak jinak, na dálku.

Není to návod, ale vábnička

Kniha se chápe fenoménu práce na dálku ze všech myslitelných stran. Není to ale návod, jak tento koncept zavést ve firmě. Je spíše průvodcem, ukazuje výhody a slabiny a přidává notnou dávku motivace pro firmy i potenciální zaměstnance na dálku. Je to tak trochu vábnička, která slibuje zaměstnancům, že budou moci cestovat po světě a dělat, co je baví. Někdo by mohl namítnout, že se jim to mluví, když dělají do IT a ještě k tomu jsou z USA.

Jenže, ona to není tak úplně pravda. Jeden ze zakladatelů firmy je z USA, druhý z Dánska. A zaměstnance mají ze všech koutů světa. Dokonce si pochvalují, že díky zaměstnávání na dálku, našli talenty v zapadlých částech USA, kteří by jinak nejspíš skončili v nějaké lokální webdesignerské agentuře. Někoho by mohlo napadnout, že se tímto způsobem dá i ušetřit na mzdách. Najmout někoho z chudšího koutu světa, znamená i nižší plat, že? Ale pozor, autoři varují, že takto si ty talentované pracovníky neudržíte. Pokud jim chcete dát najevo, že si jich vážíte, měl by plat za jejich práci odpovídat ostatním ve firmě. Tipů, jak na to a čeho se vyvarovat, je v knize opravdu hodně. Najdete tu sem tam i odkaz na užitečný nástroj, který vám s prací na dálku pomůže.

Nebezpečné myšlenky

Knížka se dobře čte. Pro někoho může být i trošku nebezpečná. Pokud vás hlodá pocit, že vás to v práci nějak nebaví, že jste nedocenění, nebo si říkáte, že byste se sebou měli něco dělat, bude vás to při čtení hlodat ještě o něco víc. Dokonce to může skončit tak, že se rozhoupete a konečně s tím něco uděláte. Autoři v knize mnohokrát nabádají, abyste nemarnili čas něčím, co vás nebaví. A pokud chcete cestovat, neodkládejte to na důchod. Už tušíte, díky práci na dálku můžete cestovat hned.

Komu bych knihu doporučil a proč?

Podnikatelům, kteří se dozví, že práce na dálku posune jejich podnikání na vyšší úroveň. Najdou nejen talentované zaměstnance, ale možná i nové klienty. A ty úspory najdou také. Třeba za velké kanceláře.

Manažerům, aby viděli, že zaměstnance nemusí mít neustále na očích a že to dokonce může zvýšit jejich produktivitu. Stačí dát lidem prostor a důvěru.

Zaměstnancům, kteří si přečtou tipy, jak přesvědčit šéfa, aby je nechal pracovat z domova. Kniha jim otevře dveře k novým obzorům a pomůže jim udělat změnu, po které možná už dlouho volají.

Personalistům ukáže, jak lze motivovat zaměstnance a že to není jen o stravenkách. Možná se budou divit, že si zaměstnanci mohou vzít měsíc v kuse dovolenou a že to povede k lepším výsledkům. A jinak se mi líbí i ty finanční příspěvky, které dávají 37signals zaměstnancům na nákup potravin od lokálních farmářů.

Všem snílkům a začínajícím dobrodruhům, aby si své sny plnili hned a nečekali na důchod.

 

Knihu vydal Jan Melvil publishing v roce 214.

 

<< Přechozí článek Následující článek >>

0 komentářů u „Práce na dálku jako cesta k lepším zaměstnancům

Komentáře nejsou povoleny.