Proč potřebujeme v životě strach a jak to souvisí s odvahou

10.03.2018, délka článku 1 minuta
Strach je stejně důležitý jako odvaha. Jsou to spojité nádoby. Opravdoví lídři mají dost odvahy, ale také pociťují strach. Strach ovšem berou jako přirozenou součást svého povolání a umějí s ním pracovat. Proč potřebujeme strach a jak to celé funguje?

Odvaha neznamená, že nemáme strach.

Odvaha znamená, že jsme schopní akce navzdory strachu.

Důležité je, jak říká americký spisovatel a sociální vědec Arthur C. Brooks, že „strach není náš nepřítel.“ Odvaha je pak podle něho odpověď na tento strach.

Nebo ještě lépe, strach je hnací motor odvahy.

Odvaha a strach jsou spojité nádoby.

A co všechno je v tom případě odvaha?

Odvaha stát sám se svým názorem v davu. Odvaha riskovat, že se to nepovede. Odvaha převzít odpovědnost za ostatní. Odvaha udělat krok do neznáma.

To všechno je odvaha.

A to všechno s sebou nese obavy či strach. Neznamená to nutně fyziologický strach. Neznamená to paralýzu a neschopnost akce.

Naopak.

Znamená to akci navzdory strachu.

Znamená to také obavy a nejistotu, do kterých se vrháme. Vrháme se do arény, ze které není možné jen tak vystoupit. Dovedete si představit ten strach, jaký pociťuje bojovník v aréně, který se přesto dokáže zkoncentrovat a zhostit se svého úkolu?

Obdivujeme lídry, kteří dokázali převzít odpovědnost za své činy a především dokázali převzít odpovědnost za ostatní. Navzdory strachu. V tom je kouzelná formulka lídrovství.

Hodně štěstí na vaší cestě.

<< Přechozí článek Následující článek >>