10 věcí, které můžete dělat místo sledování předvolebních kampaní a hlasování ve volbách

09.10.2017, délka článku 13 minut

Žijeme v době permanentních předvolebních kampaní.

Politici okupují veřejný prostor, přesvědčují voliče, mluví o svých vizích, nabízejí lepší zítřky a útočí na své oponenty.

To poslední především.

Do hry se snaží vtáhnout i nás. Předvolební kampaně jitří emoce a pokud se necháme unést, jde to mnohdy až do krajnosti. Názorové střety nás rozeštvávají proti sobě a rozdělují do nesmiřitelných táborů. To vše ve jménu vítězství. Kde totiž není nepřítel, není vítězství.

Celé to pak připomíná permanentní válku.

Za účast v této hře platíme emočním vypětím a psychickým stresem.

A to všechno pro co? Nebo se už někdy po volbách něco doopravdy důležitého změnilo?

Teď si představte to obrovské množství energie, které přinejmenším lidé v našem civilizačním okruhu investují do dění kolem voleb a sledováním politiky.

Co všechno bychom s touto masou energie dokázali?

Můžete to brát jako řečnickou otázku a námět k zamyšlení. V dnešním článku vám totiž chci nabídnout něco praktičtějšího. Nabízím naprosto konkrétní alternativy, kterým můžete věnovat svůj čas a energii namísto sledování předvolebních kampaní a účasti ve volbách. Vše jsou to aktivity, kterými můžete prospět sobě i svému okolí bez ohledu na politiku a navzdory politice. Troufnu si tvrdit, že ať už uděláte cokoli z tohoto seznamu, případně se jen necháte inspirovat a pustíte se do úplně něčeho jiného, dokážete udělat a změnit mnohem víc, než politik, kterému byste případně dali ve volbách svůj hlas.

Máte to ve svých rukách. Nemá smysl se spoléhat na politiky.

Tak vzhůru do toho!

1. Myslete na sebe

Toto je moc důležité, i když máme tendenci péči o své tělo a duši často přehlížet.

Zvažte, kolik energie a času vás stojí účast na politické diskusi a sledování médií (nejen) v době politických kampaní. Co takhle tu mentální kapacitu a pozornost namísto politiků zaměřit na sebe?

Stačí vzít do rukou knihu, přihlásit se na nějaký zajímavý kurz nebo se jít ven proběhnout. Ať uděláte cokoli z toho, věřte, že vás to očistí, posílí a pravděpodobně posune alespoň o krůček dál. A o to jde. Pokud budete průběžně pracovat na sebezdokonalování, nebudete potřebovat žádné politiky k tomu, abyste zlepšili svůj život, život svých blízkých a vůbec život kolem sebe. A přesně to je věc, kterou přestarostliví politici nechtějí, abyste věděli. Chtějí, abyste žili ve světě, který závisí na jejich vůli. Chtějí, abyste žili v nastavení, že vy sami nic nemůžete. Opak je pravdou. Proto pečujte o své zdraví, usilujte o rovnováhu a rozšiřujte si vědomosti.

Výmluvy, že na to není čas, jsou zbytečné. Stačí vypnout počítač, přestat číst noviny a vypnout televizi. Počítají se i aktivity, které vám jednoduše dělají radost. Chodíte na ryby? Choďte častěji. Baví vás zahradničit? Co může být hezčího než kontakt s půdou. Však vy už něco vymyslíte.

2. Věnujte čas rodině

Náš čas je omezený. Tak proč ho věnovat někomu, koho znáte s největší pravděpodobností pouze z plakátu? Co kdybyste to hned teď změnili, dali si pauzu od politiky a šli se věnovat svým blízkým?

Zaměřte se na maličkosti. Uvařte večeři. Kupte domů květiny. Máte děti? Vytáhněte ze skříně stavebnici a pusťte se hned teď do stavění. Nebo je vemte do kina. A kdy jste šli naposledy s partnerem či partnerkou na drink? A co ta zaprášená kytara v rohu obýváku? Umíte na ni ještě něco zadrnkat?

3. Zaměřte se na děti

Politické strany rády slibují podporu sportu a volnočasových aktivit pro děti. Většinou zůstane u slov, v lepším případě jsme svědky porcování dotací, nezřídka následovaným kauzami týkajícími se korupce a podvodů. Takže i v tomto případě máte lepší alternativy.

V každém menším městě i na vsi jsou spolky lidí, kteří se věnují práci s dětmi. Pořádají akce, organizují kroužky, svépomocí staví dětská hřiště nebo provozují dětské skupinky. Jsem si jistý, že pokud se obrátíte na kteroukoli z těchto organizací, přivítají vás s otevřenou náručí. Každý něco umí, každý může něčím přispět. Může to být aktivita přímo s dětmi, ale může to být třeba jen výpomoc při stavbě nebo úklidu. Určitě také můžete věnovat hračky či hry do místní mateřské školky nebo dětského domova, podobně oblečení, hygienické potřeby. Vlastně se stačí zeptat.

Speciální kategorií, kam můžete napřít svou pozornost, jsou alternativní školky a školy. Právě ty často bojují o přežití a nebýt nadšení, neexistovaly by. V poslední době mě zaujal třeba projekt Svobodné školky Chotěboř. Školka se snažila získat peníze na svůj rozvoj na Startovači. To je dnes celkem obvyklá věc. Přestože to k nim mám daleko, fandil jsem jim dvojnásob. Důvod? Vedle provozu svobodné školky se snaží šířit myšlenky svobodného vzdělávání do světa.

4. Pěstujte vztah ke svému bydlišti

Většina z nás má přirozeně ráda místo, kde žije. V takovém případě není nic lepšího, než se pustit do jeho zkrášlování a přetváření v ještě lepší místo pro život. I v tomto ohledu je to především o lidech.

V první řadě můžete vzít s přáteli rukavice a pytle na odpad a pustit se do úklidu parku, louky, břehu potoka či jiných zákoutí, které by si to zasloužily. Vůbec nemusíte čekat, až nastane nějaká masová akce typu Ukliďme Česko podporovaná velkými korporacemi, kde se mimo jiné tak rádi předvádí právě politici. Nic proti, ale jde to i skromněji, pokud jde skutečně o věc.

Populární a skvělou platformou pro pospolité trávení volného času jsou komunitní zahrady. Připojte se k nějaké nebo se domluvte s přáteli a udělejte si svoji. Takto spontánně vznikla třeba u nás Zahrádka pro Znojmo. A že není pozemek? Třeba se i u vás najde někdo jako Ondra Kopička, který poskytl lidem kus svého neobdělávaného pole pro jejich vlastní zahradničení.

A jsou i další možnosti. Domluvte se s kamarády a udělejte si piknik v parku. Zajímavou alternativou jsou férové snídaně, které spojují propagaci myšlenky fair trade s piknikem, a do kterých se jen u nás zapojují každoročně tisíce lidí. Zkuste se tam podívat, ochutnáte něco dobrého a třeba vás překvapí atmosféra a vůbec to, že dosud neznámí lidé společně sdílejí jídlo a náramně si to užívají.

Pokud jste zapálení do historie, uspořádejte pro lidi z okolí historickou prohlídku vašeho města. Můžete na to jít i netradičně. Co třeba procházka průmyslovým areálem? A pokud jste například botanik, zkuste připravit prohlídku spojenou s rostlinkami, které míjíme každý den v ulicích. Váš originální pohled na město určitě zaujme a přinese novou perspektivu.

Možná máte své bydliště natolik rádi, že jej při všech příležitostech doporučujete k navštívení. V tom případě si vyplňte profil na Couchsurfingu a pozvěte k sobě lidi z různých koutů světa. Osobní kontakt a perspektiva domorodce v nich určitě zanechá stopu. Navíc budete mít možnost potkat zajímavé lidi a poznat jejich životní příběhy.

5. Podpořte svou účastí

Někdy slyšíme nebo dokonce sami nadáváme, že to tady stojí za starou bačkoru a nic zajímavého se tu neděje. Vsadím se s vámi, že to není pravda. Pohledejte na webu, pročtěte kulturní rubriky místních novin a zastavte se u plakátovacích ploch. Určitě najdete nějakou akci, která by stála za návštěvu. A pokud vám stále něco chybí, nejlepší řešení je, jak jinak, pustit se do toho na vlastní pěst.

Určitě ale nic nezkazíte tím, že vyrazíte nějakou akci navštívit. Třeba jen tak naslepo a třeba budete příjemně překvapeni. Myslete na to, že sovu účastí podpoříte organizátory a přispějete jim na úhradu nákladů. Stejně tak důležitá je i symbolická podpora akci, kterou navštívíte. Dodáte tím totiž organizátorům pocit, že to za tu námahu stojí a dobijete jim potřebnou energii do budoucna. Můžete s nimi navázat kontakt a rozvinout spolupráci. Nebojte se je oslovit, často to bývá parta nadšených lidí, kteří rádi uvítají podobně smýšlející. Vašim osobním zapojením se také zvýší šance, že se jednou uskuteční akce, kterou jste si sami vysnili.

V neposlední řadě doporučuji nasměrovat kroky do místní knihovny, muzea či galerie. I to jsou instituce, které mají podíl na fungování komunity, šíření informací, mají vztah k místu a jeho historii či podporují místní umělce. Svou návštěvou podpoříte jejich činnost, dáte najevo svůj zájem a oceníte jejich práci a význam pro zdejší obyvatele. Pravidelná návštěva těchto a podobných míst může mít na život ve vaší lokalitě větší vliv než hlas ve volbách.

6. Podporujte organizace usilující o více svobody

Taky máte pocit, že nám politici svobodu berou, i když mnohdy tvrdí opak? Pokud se tedy obtěžují něco takového vůbec předstírat. Jisté je, že svobodu nám nikdo nedá, natož politici. Svobodu si musíme vzít. Nevyzývám vás, abyste šli na barikády. V oblasti svobody můžete mnoho udělat doslova z obýváku. Jasně, pokud jsme na to sami, jde to samozřejmě těžko. A pocit osamění a izolace je přesně jeden z pocitů, který se v nás politici snaží vyvolat, aby nám vzápětí nabídli, že se můžeme stát součástí jejich skupiny a společně hledat řešení. Stačí jít přece k volbám. Nenechte se tentokrát oklamat.

Pokud chcete udělat něco pro svobodu sebe i ostatních, upřete pozornost na organizace, které o to dlouhodobě usilují. Právě tam najdete spřízněné duše a vzájemnou podporu. Vůbec teď nemluvím o nějakých masových hnutích za osvobození lidstva. Mluvím o konkrétních oblastech. Mluvím o organizacích, které si daly za cíl zvětšovat prostor pro svobodnou volbu v určitých věcech. Osobně fandím třeba spolku Rozalio, které usiluje o lepší informovanost v oblasti očkování a svobodnou volbu rodičů.

Velký kus práce má za sebou Svoboda učení, parta lidí, která usiluje o svobodnou volbu ve vzdělávání bez donucování a zvůle byrokratického aparátu. Vzdělávání je vůbec oblast, kde o svou svobodu systematicky přicházíme už od útlého mládí. Svoboda učení je mi sympatická tím, že šíří informace o svobodném vzdělávání, její členové publikují na webu, přednáší, ale sami též pořádají různé akce s účastí zahraničních osobností a ke všemu usilují o stavbu centra svobodného vzdělávání v ČR.

Pokud cítíte překážky v jiných oblastech, stačí zapátrat, kdo se v tom směru angažuje. Každá podpora svobodnému rozhodování v dílčí oblasti se počítá a přispívá k celkové svobodě nás lidí. Bohužel to musím zopakovat: navzdory politikům.

7. Zapojte se přímo v akci

Taky si občas postesknete, jak jsou ty mezilidské vztahy pokřivené a že člověk člověku vlkem? Tak tudy cesta nevede. Žehráním to nezměníme. A už vůbec nemá smysl spoléhat se na politiky, že by s tím něco mohli udělat. Buď sám tou změnou, kterou chceš vidět ve světě, řekl údajně Gándhí. Co tedy s tím? Zapojte se přímo v terénu. Pomocných rukou není nikdy dost. Staňte se dobrovolníkem. Nemusíte přitom odjet na několikaměsíční misi do zahraničí.

Dobrovolníky uvítají určitě i ve vašem městě. Osobně sázím na Charitu a Adru. Obě organizace mají profesionální zázemí, působí po celé republice a mají dlouholeté zkušenosti. Nabídka dobrovolnických míst je opravdu pestrá. Hlavně jde ale opravdu o bezprostřední pomoc těm, kdo to potřebují. Často jsou to dlouhodobě nemocní lidé, opuštění senioři, děti v domovech a ústavech. Těžiště jejich aktivit je v péči o lidi, o pomoc v těžkých chvílích, o zprostředkování lidské sounáležitosti, byť třeba formou krátkodobé návštěvy dobrovolníka u nemocničního lůžka pacienta v léčebně dlouhodobě nemocných. Výhodou pro vás je, že stačí hodinka jednou za týden či za dva a přesto tím můžete vykonat něco, co nejde změřit penězi.

Pokud máte dobrodružnější povahu a chcete se svou pomocí zamířit přímo k centrům největších lidských utrpení, ozvěte se Lékařům bez hranic. Platí, co u obou předchozích zmiňovaných organizací, a mně je navíc hodně sympatické i to, že Lékaři bez hranic nepřijímají žádné sponzorské dary ani granty od států a jejich organizací.

Ve všech případech můžete samozřejmě přispět i finančně a stát se tak aspoň symbolicky součástí světa pomoci druhým lidem.

8. Šiřte myšlenky

Co je pro vás osobně tak důležité, že jste chtěli jít k volbám a podpořit některou politickou stranu? Je to téma, kterým se zabýváte a ve kterém vidíte budoucnost? Je to něco, co vás štve? Nebo je to něco, co by mohlo pomoct ostatním a usnadnit jim život? A vážně věříte, že na tom politikům záleží? A i kdyby ano, věříte, že to udělají přesně tak, jak byste si to představovali? A i kdyby, co ty ostatní věci, které mají v programu a které spáchají po volbách, se kterými třeba vůbec nesouhlasíte? Stojí to za tu důvěru?

Já vím, některé věci se realizují těžko. Sami to nezvládneme. Ale co když získáte ostatní na svou stranu? Co když vzbudíte zájem? Rozproudíte diskusi? Pak se ty ledy určitě pohnou. A přesně v tomhle ohledu může přispět každý z nás. Je to prosté.

Šiřte myšlenky. Možností je spousta. Napište článek. Nebo ještě lépe založte blog a pište pravidelně. Pokud máte hudební sklony, složte písničku. Můžete se také pustit do natáčení videí o věcech, které podle vás mají smysl. Pěkný příklad za všechny je projekt Dobrovory Jirky Rosteckého, což jsou rozhovory s představiteli neziskového sektoru.

Účinná platforma pro šíření myšlenek, byť obvykle náročnější po organizační a finanční stránce, je přednáška, seminář nebo konference. Předností toho, že uspořádáte živou akci, je osobní účast řečníků a návštěvníků. Osobní účast přednášejícího odborníka na danou oblast zvýší dosah jeho slov, určitě bude přesvědčivější, než když o jeho myšlenkách pouze napíšete. Zvlášť pokud má osobní kouzlo nebo charisma. A pokud je člověk zapálený, to kouzlo tam stoprocentně bude.

Setkání lidí na přednášce nebo na konferenci se rovněž může vyvinout nečekaným směrem. Rozhoří se diskuse, téma zarezonuje s dalšími oblastmi, účastníci se nechají strhnout novými myšlenkami a sami přispějí svěžími postřehy. Účastníci si odnesou domů podněty k přemýšlení a určitě se o ně podělí s ostatními.

Důležité také je, že vy sami navážete kontakt s lidmi, kteří se zajímají o podobné věci, a možná vás překvapí, kolik podobně smýšlejících ve vašem okolí je. Je dost možné, že díky vaší akci vzniknou základy budoucí komunity. A to už je velký úspěch na cestě ke změně.

9. Sdílejte s ostatními

Sdílení je forma komunikace. Je to ale také naše lidská potřeba. Sdílet se dá leccos. Některé možnosti už jsem naznačil v předchozích odstavcích.

Dnešní doba nahrává různým on-line službám pro sdílení. Tyto platformy jsou populární zejména v USA a dalších západních zemích. Ale i u nás se můžete jednoduše zapojit a sdílet třeba nářadí, auto nebo pračku. V některých větších městech se daří car-sharingovým službám, takže už nebudete potřebovat vlastní auto a krom toho, že uspoříte, ještě snížíte dopravní zátěž ve svém okolí. Zajímavá je aplikace na mapování opuštěných ovocných sadů, do nějž se můžete aktivně zapojit, nebo jen třeba využít informací pro sběr čerstvého ovoce. Perfektně funguje česká platforma na sdílení vědomostí, kde si můžete od stovek lektorů osvojit plejádu dovedností, ale též se můžete stát jedním z nich.

Sdílení není jen o on-line portálech. To opravdové sdílení se děje off-line. Chcete inspiraci? Co třeba poslat do světa vaši oblíbenou knihu? O knihobudkách třeba v parcích a knihovničkách na železničních nádražích jste už možná slyšeli. Kdo ví, komu se dostane právě vaše kniha do rukou a jak se zapíše do jeho života. Sdílet se dá i jídlo a ještě přitom vybrat peníze a zachránit někomu život.

10. Používejte peníze s konkrétním záměrem

Hlasovat můžete i v obchodě. A tohle hlasování je mnohem účinnější, než hlasování ve volbách.

Vadí vám nekvalitní potraviny v obchodě? Nekupujte je. Respektive kupujte ty, o kterých si myslíte, že jsou kvalitní. Připlaťte si za biopotraviny a podpořte pěstitele a výrobce, kteří dbají na zdraví spotřebitelů a šetrné postupy k životnímu prostředí. Navštivte farmářské trhy. Nekupujte si ke každému nákupu igelitku, místo balené vody pijte vodu z kohoutku a případně zkuste potraviny na váhu do vlastní tašky.

Chcete pomoct obyvatelům bídou zpustošených zemí? Kupujte fair trade.

Považujete dětskou práci za zlo? Nakupujte oblečení u drobných výrobců a řemeslníků a neobjednávejte si elektroniku z Číny.

Jste citliví na drancování přírody a životního prostředí na planetě? Odepřete si eurovíkend s nízkonákladovými aerolinkami a vynechte dovolenou v Thajsku.

Ostatně, při této příležitosti se můžete zamyslet, kolik toho ke svému životu opravdu potřebujete. Změnou svých spotřebitelských návyků nejen ušetříte (čas i peníze), ale získáte více prostoru pro svůj život.

 

Tento seznam by mohl samozřejmě pokračovat. Ne všechno sedne každému. Určitě vás napadají i další možnosti, které jsou blízké vašemu srdci. Pokud se o své nápady podělíte, budu rád a třeba tím inspirujete i někoho dalšího. Nebojte se proto využít možnost připojit komentář dole pod článkem.

Zároveň se přiznávám, že jsem vás tímto článkem chtěl přimět k zamyšlení, nakolik můžete hlasováním ve volbách skutečně něco ovlivnit a jestli náhodou nemáte mnohem více a lepších možností.

Hodně štěstí, ať už se rozhodnete volit jakýmkoli způsobem!

 

<< Přechozí článek Následující článek >>