O temné díře, vznikání a kreativním procesu

24.02.2018, délka článku 3 minut
Co je největší překážkou kreativní práce a jak ji překonat? Jaké tři důležité zbraně potřebujete?

Co je největší past tvůrčí práce?

Odpověď většinou směřuje k tomu, že je to něco jako nedostatek inspirace.

Osobně si ale myslím, že inspirace máme přespříliš.

Pokud je nějaký problém s inspirací, tak většinou ve smyslu, že ji nedokážeme zpracovávat, protože je jí moc, a nedovedeme jí dát dostatek prostoru, aby se projevila, protože jsme neustále ve stavu rozptýlení a téměř nepřetržité konzumace. Na tyto potíže existuje řešení. Není bezpracné, ale funguje báječně. Je jím umění zahálky. Naučte se ji pěstovat.

Opravdový problém pro kreativně zaměřené lidi, spisovatele, designéry, vědce, ale i programátory nebo další osoby tvůrčí profese, je jinde. Tím problémem je temná díra, do které se nevyhnutelně sune každý, kdo pracuje na nějakém tvůrčím díle.

Představte si to.

Rozhodnete se, že se pustíte do psaní románu. Rozkreslíte si děj, důležité milníky, postavy, prostředí a systém interakcí. Začnete psát. Začnete tvořit své dílo. Po několika dnech, možná týdnech, se však dostanete do bodu, kdy se vám nedaří pohnout. Do té doby šlo vše fajn a s nadšením. Teď jste někde uvnitř, možná ani ne v polovině, ale dost daleko na to, abyste to hodili za hlavu.

Jste v pasti. Ocitli jste se v temné díře. Je to místo, odkud není návratu. Vydali jste se na misi a musíte ji dokončit.

Brené Brown o tom pěkně píše ve své knize Co tě nezabije, to tě posílí. Je to místo, kde nás přepadá nejistota a zoufalost, protože „není vidět světlo na konci vaší cesty.

Přesto je nesmírně důležité vydržet. Pokud přijmeme, že je to součást kreativního procesu, půjde to snadněji. Budeme vědět, že to k tomu patří. Že je to přirozená součást tvorby a my se s tím musíme popasovat. Nejlepší ale je, že podle Brown je to „chaotická část uprostřed procesu, kde se odehrává kouzlo vznikání.

Je to část, kde vzniká to nejlepší.

Steven Pressfield by v tomto bodě nejspíš sváděl boj s císařovnou Rezistencí, odporem, který nám brání pokračovat.

Rollo May by možná pohovořil o hloubkách nevědomí, odkud se vynoří záblesky zdroje nekonečné geniality.

Je to jako v hrdinském eposu. Vydat se na výpravu, svést zápas se silami temna a na konci objevit světlo.

Hrdina samozřejmě nedostane nic zadarmo.

Jaké tři nejsilnější zbraně na překlenutí propasti má hrdina k dispozici?

1. Odvaha

Hrdina bude potřebovat odvahu.

Vůbec ale nejde o odvahu svést zápas s madame Rezistencí. Jde o odvahu vydat se na cestu. Jde o odhodlání pustit se do díla, odvahu vydat se na neznámou cestu.

Až budeme na cestě a budeme dostatečně daleko, nebude návratu. Pak našemu hrdinovi nezbude, než svést zápas s Bohy, jak také poeticky říká Rollo May ve své knize.

Teprve díky takovému velkolepému zápasu bude možné, aby se zrodilo něco nového. Výsledek úsilí tvůrce odevzdaného kreativnímu procesu.

2. Vytrvalost

Vytrvalost je něco, co potřebuje tvůrce k tomu, aby se jeho úsilí proměnilo ve sladké plody. Je to svého druhu konzistence, která se projevuje setrváním v místě, odkud není návratu.

To je ten způsob, kterým hrdina svádí boj s Bohy uvnitř temné propasti, aniž by viděl světlo na konci tunelu.

Musí vytrvat. Nepolevit v úsilí, i když tápe a může bloudit dokola v potemnělých chodbách jeskyně. Vytrvat, dokud se neobjeví první záblesk stvoření.

3. Hranice

Nikdo, ani hrdinové, nevydrží zápasit donekonečna. Žádný hrdina se ale také nikdy, ani v bájích a pohádkách, nesnažil vyřešit všechny problémy světa.

Stejně tak si musí tvůrčí jedinci stanovit hranice, aby jejich dílo bylo stvořitelné, aby bylo dosažitelné v celé své plnosti.

Rollo May připomíná, že „kreativita potřebuje omezení“ a teprve potom se „kreativita projeví jako výsledek zápolení lidské bytosti s a proti tomu, co je omezuje.

Omezení, hranice, to je to, co nám umožňuje být tvůrčí a vytvářet v rámci vytyčených limitů nové dílo, abychom se neztratili v nekonečnu.

Hranice jsou také tím, proti čemu se v tvůrčím procesu vymezujeme a snažíme se to překonat, abychom dosáhli něčeho nového, dosud neexistujícího.

Přeji vám hodně odvahy, vytrvalosti a sil na vaší tvůrčí cestě!

 

<< Přechozí článek Následující článek >>

0 komentářů u „O temné díře, vznikání a kreativním procesu

Komentáře nejsou povoleny.